Putnu zīmējumi, kas palīdz dziedēt

2020. gada 12. marts

Latvijas Dabas muzejā 12.martā ir atklāta jaunās mākslinieces Santagoras Lavander (Ievas Jaundālderes) izstāde „Lidojums”.

Ieva Jaundāldere ir romantiska un maiga jauna sieviete, kuras zīmējumos, keramikā un tekstilā redzama no vecvecvectēva, kādreizējā Dabas muzeja darbinieka un ievērojamā ornitologa, Kārļa Griguļa pārmantotā putnu un dabas mīlestība. Ievas ikdiena, diemžēl, paiet cīnoties par savu veselību.

Ievai nepieciešams atbalsts sadzīvošanai ar augstas pakāpes cukura diabētu. Mēs visi kopā varam palīdzēt – iegādājoties Ievas darbus vai atbalstot ar ziedojumu.


Labdarības fonds BeOpen
Reģ. Nr. 50008218201
Konta numurs: LV59 CBBR 1123 2155 000 10
SWIFT kods: CBBRLV22
Ziedojuma mērķis: Atbalsts Ievai Jaundālderei

Patveršanās teiksmu un pasaku pasaulē

Ieva sapņo par dalību mākslas festivālos un izstādēs. Viņa vēlas ilustrēt bērnu grāmatas un pasakas. Zīmēt komiksus un atklātnītes. Strādāt ar mālu un lāzergravēšanas tehniku. Ienest skaistumu citu cilvēku dzīvēs — lai viņas radītie darbi, kuros ielikts tik daudz no Ievas dvēseles, priecētu cilvēkus un rotātu viņu namus.

Starp Ievas mākslas darbiem ir daudz ilustrāciju dažādām pasakām un teikām — tā ir harmoniska pasaule, kurā viss ir nevainojams. Taču, saskaroties ar realitāti, tik pieticīgam un kautrīgam cilvēkam kā Ievai, sāk zust pamats zem kājām un par viņas sabiedroto kļūst bailes no pastāvīgajām lēkmēm. Viņai nepieciešama speciāla ierīce augstas pakāpes diabēta kontrolei.

“Man ir diabēts — drīz būs pagājuši 10 gadi, kopš nākas ar to sadzīvot. Man ir sāpīgi atzīt, ka diabēts mani lēnām iznīcina, jo nav iespējams precīzi un pastāvīgi kontrolēt cukura līmeni asinīs. Īpaši biedējoši tas ir naktīs, kad man nav ne mazākās nojausmas, vai cukura līmenis ir nokrities vai pieaudzis. Tāpēc man vairākas reizes nakts laikā zvana modinātājs, un es ceļos, lai paņemtu asins paraugus…
Es sapņoju par to, lai man būtu aparāts “Freestyle Libre 2” — tad es varētu dzīvot mierīgāk (tā ir ierīce, kas visu diennakti kontrolē cukura līmeni asinīs un signalizē, ja rādītāji paceļas virs vai noslīd zem normas). Gadā šī ierīce izmaksā 1700 eiro. Es ļoti gribētu par savu ārstēšanu samaksāt pati — esmu gatava gleznot, zīmēt vēl vairāk, tikai ar to neizdodas nopelnīt. Es dzīvoju mazā pilsētā, ar darba iespējām te ir grūti…”, kautrīgi par sevi stāsta Ieva.

Kontrolēt diabētu kļūst arvien grūtāk, dzīves kvalitāte krītas un vēlāk jāiegulda vēl vairāk līdzekļu, lai ārstētu slimības izraisītās komplikācijas. Šo problēmu varētu mazināt, ja pacientiem būtu pieejami jaunākie risinājumi cukura līmeņa asinīs kontrolei. Visā pasaulē ārsti atzīst, ka pacientu apmācīšana pašiem kontrolēt slimības gaitu, izmantojot jaunākās ierīces, ir sekmīgas un mūsdienīgas terapijas pamatā. Latvijā tās šobrīd netiek nodrošinātas. Ar pašreizējo Latvijas valsts atbalstu paaugstināta riska līmeņa cukura diabēta slimniekiem nepietiek.

Ierīce Freestyle Libre 2, par kuru sapņo Ieva, līdzinās mājas laboratorijai glikozes analīžu veikšanai. Tā palīdz laikus reaģēt uz cukura līmeņa izmaiņām un novērst lēkmes, ieskanoties un signalizējot skaļi jebkurā diennakts laikā, arī naktīs. Pagaidām Latvijā FreeStyle Libre oficiālās pārstāvniecības nav. Šo aparātu var iegādāties vienīgi ārvalstīs. Ir svarīgi stāstīt par šādu iespēju, jo tas palīdz izglābt dzīvību, uzturēt normālu dzīves kvalitāti un ļauj dzīvot bez pastāvīgām bailēm.

Ievas zilais putns

... Ieva dzīvo kopā ar tēvu Lielvārdes nomalē, nepabeigtā namā, kura sienas rotā Ievas gleznas. Gleznas ir visur, un, ienākot viņu mājās, šķiet, ka esi nokļuvis pasaku zemē, kur aug brīnumaini ziedi, dzīvo neparasti putni un rotājas saule.

Putni Ievai ir īpaša un ļoti tuva tēma. Viņa ne tikai zīmē un izšuj tos, bet arī strādā par brīvprātīgo ornitologu biedrībā. “Putni ir pārsteidzošas radības,” teic Ieva, “cilvēkiem būtu jāmācās no tiem, kā dzīvot šeit un tagad, kā priecāties par dzīvi.”

Ievas vecvecvectētiņš ir labi zināmais ornitologs un bērnu pasaku autors Kārlis Grigulis. Viņa ilgus gadus veidotā putnu kolekcija apskatāma Latvijas Dabas muzejā. No viņa Ieva mantojusi mīlestību pret putniem un teiksmainiem stāstiem. Ieva gan vecvectētiņu nav satikusi, taču par viņu daudz stāstījusi mamma. Ievai palicis prātā, ka viņš bieži sacījis: “Putni ir jāmīl, jo dziedot tie slavē Dievu.”

Ieva ir ļoti strādīga, viņai ir daudz radošu ideju. Viņa ātri prot uzskicēt portretus un glabā klades ar dažādu cilvēku portretiem, kas tapuši kā notikumu atmiņas. “Jā, man ļoti patīk skicēt un zīmēt portretus, katrā cilvēkā ir savs unikāls skaistums,” stāsta Ieva. Viņa labprāt rāda skaisti izšūtus galdautus un spilvendrānas, magnētiņus, pēc sava dizaina projektētās bišu vaska svecītes ar putnu vakarlēpi, dažādus rotājumus… Jebkurš no šiem darinājumiem pilnībā iederētos Vecrīgas salonos, taču Ieva nezina, kā un kuram piedāvāt savus darbus. “Mākslas akadēmijā mums to nemācīja,” nopūšas Ieva. Ja kādam ir vēlme, Ieva ļoti priecāsies par sadarbību. Tas palīdzēs viņai apmaksāt ārstēšanos. (Lai sazinātos ar Ievu, rakstiet mums e-pasta vēstuli uz info@beopen.lv )

Ievai ir bijušas vairākas izstādes, un viņa ilustrējusi vairākas grāmatas, piemēram, savas radinieces Teiksmas Jansones kokles spēles mācību grāmatas bērniem, kā arī Jāņa Lūciņa dzejas grāmatas. Tomēr pati piedāvāt un pārdot savu darbus viņa nemāk — tam vajadzīgs kāds cilvēks, kurš to prot.

Ievas sapņi

Nesen Ieva radīja jaunu tēlu — zilo putnu — talismanu, kas viņai katru dienu nestu veiksmi. Viņa sapņo, ka zinātne un medicīna drīzumā atradīs risinājumu, kā ievērojami atvieglot diabēta slimnieku dzīves. Ierīce Freestyle Libre 2 jau ir milzīgs solis šajā virzienā.

…par bērniem…

Vēl, protams, Ieva sapņo par ģimeni un bērniem. “Taču, lai varētu laist pasaulē bērniņu, cukurs jāuztur vesela cilvēka cukura svarstību diapazonā. Ar minēto aparātu tas ir iespējams,” ir pārliecināta Ieva.

Grūtniecei ar cukura diabētu ir daudz grūtāka un sarežģītāka situācija, jo bērna dzīvība un veselība ir atkarīga no tā, kā grūtniecei izdodas noturēt cukura līmeņa svārstības. Grūtniecības laikā cukura svārstības mainās un ir vēl grūtāk prognozējamas. Vēl pavisam nesen liela daļa ginekologu pauda stingru nostāju, ka sievietes ar I un II tipa cukura diabētu nedrīkst iznēsāt mazuli. Tomēr medicīna attīstās, ārsti šajā jautājumā vairs nav tik kategoriski un arvien vairāk sieviešu veiksmīgi iznēsā un laiž pasaulē veselīgus bērnus. Pat ja māte sirgst ar cukura diabētu, pastāv 98% iespējamība, ka mazulis būs vesels.

…par harmonisku pasauli…

Šķiet, Ieva patiesi nonākusi nepareizajā vietā un nepareizajā gadsimtā. Viņai drīzāk būtu jādzīvo pasaku mežā , kur dzīvo vienradži un laumiņas. Ārēji viņa atgādina princesi no J. Rozentāla gleznas “Princese ar pērtiķi”. Viņas mīļākais vēstures periods ir renesanse. Studiju laikā Erasmus programmas ietvaros Ievai bija iespēja doties uz Ferāru. Itālija iegūlusies dziļi viņas sirdī, un Ieva sapņo kādreiz aizbraukt arī uz Florenci. Viņas izpratnē arī mūsdienu pasaulei vajadzētu mācīties no renesanses laika, kad bija uzplaukums gan mākslā , gan kultūrā , kad tapa daudz jauni izgudrojumi. “Kā renesanses laikā”, kur turīgie ļaudis, kas pārstāv uzņēmējdarbības un ekonomikas jomu, atbalsta, un ieklausās cilvēkos, kuriem ir radošas idejas, — tad arī sabiedrība varēs augt.

Ieva ir brīvprātīgi palīdzējusi draugiem īstenot sociālo projektu, ilustrējot krāsojamo grāmatiņu “Emociju alfabēts” — tā ir emociju ābece bērniem latviešu un krievu valodā. Attēlos izskaidrotas mūsu emocijas, lai bērni mācītos labāk saprast sevi un citus.

…par daiļradi…

Ieva sapņo par dalību mākslas festivālos un izstādēs. Viņa vēlas ilustrēt bērnu grāmatas un pasakas. Zīmēt komiksus un atklātnītes. Strādāt ar mālu un lāzergravēšanas tehniku. Ienest skaistumu citu cilvēku dzīvēs — lai viņas radītie darbi, kuros ielikts tik daudz no Ievas dvēseles, priecētu cilvēkus un rotātu viņu namus.

Ievai ir pieredze darbā bērnu mākslas skolā, un viņai ir daudz ideju, kā efektīvāk strādāt ar bērniem. Šodien bērnus māca būt konkurētspējīgiem, taču bērniem vairāk būtu jāmāca nevis konkurence, bet gan sadarbība. Ieva ir pārliecināta, ka sinerģija ir galvenais procesa virzītājspēks.

Ieva vairākos albumos sakārtojusi savas ilustrācijas dažādu tautu mītiem. Šobrīd viņa lasa Klarisas Estesas grāmatu “Sievietes, kuras skrien ar vilkiem” — tajā aprakstīti sievietes arhetipi dažādu tautu mitoloģijā. Grāmata stāsta par sievietes iekšējo pirmatnīgo būtni, kuru vada labvēlības, līdzjūtības un neizmērojama vieduma pilni instinkti. Taču “civilizētā” sabiedrība ir nomākusi sievietes būtību, kas atainota visos senajos mītos. Ieva uzskata, ka šī būtība var un tai vajag no jauna atdzimt katras sievietes dvēselē arī mūsdienu pasaules apstākļos. Ievai ir ideja radīt sēriju ar sievietēm veltītiem darbiem.

Veselības un dzīvības cena

Tomēr vislielākais Ievas sapnis ir ierīce Freestyle Libre 2. Tā ir dzīvībai svarīga nepieciešamība, lai Ieva varētu mierīgi dzīvot un strādāt. Lai viņa varētu pārvarēt savas bailes no neparedzamās nākotnes, kad jebkurā brīdī var iestāties hipoglikēmijas izraisīta koma vai smagas komplikācijas.

Diabēta slimniekiem ir nepārtraukti jāpārbauda cukura līmenis asinīs, lai saprastu, kas notiek organismā. Ievas pirksti ir viscaur sadurstīti ar mērītāja adatu. Laikā atpazīstot signālus, kas liecina, ka cukura līmenis asinīs ir pieaudzis vai samazinājies, viņa varēs ātrāk reaģēt, tādējādi izvairoties no nokļūšanas slimnīcā. No Lielvārdes līdz Stradiņa slimnīcai Rīgā ir gana tāls ceļš.

“Ievas stāsts mums skarbi un nežēlīgi vēsta par to, ka 1700 EUR ir maksa par dzīves gadu paaugstināta riska cukura diabēta gadījumā. Tādējādi mēs skaram vēl vienu jomu, kur bez ziedotāju atsaucības neiztikt. Taču mēs ceram, ka katrs šāds stāsts veicinās to, lai vismaz pēc dažiem gadiem tiktu nodrošināts arī valsts atbalsts,” atzīmē labdarības fonda BeOpen valdes locekle Ingrīda Šmite.

Kas ir Freestyle Libre 2

Tā ir ierīce nepārtrauktai glikozes līmeņa mērīšanai, kas ļauj pašam pacientam efektīvāk kontrolēt cukura diabēta gaitu un izvairīties no straujām glikozes līmeņa svārstībām. Ierīce sastāv no sensora un lasītāja, kurā redzami rādītāji.

Vienreizlietojamais sensors, ko piestiprina pleca aizmugurē, nosaka precīzu glikozes līmeni 14 dienas. Pēc tam vajadzīgs jauns sensors. Ja cukura līmenis pazeminās vai pieaug, pārsniedzot pieļaujamo normu, sensors raida skaņas signālu vai sāk vibrēt. Sensoru izmaksas diviem gadiem ir 3400 eiro, trim gadiem – 5100 EUR. Trīs gadi ir tas laika posms, kurš nepieciešams Ievai, lai viņa būtu droši pārliecināta, ka viņai ir ar atbalstu nodrošināts tas laiks, kas nepieciešams sava nākamā sapņa realizēšanai – ģimenes izveidošanai un bērniņa drošai iznēsāšanai.