Dzīvības poga

“Dzīvības poga” ir palīdzība maznodrošinātiem senioriem vai vientuļiem cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem. Kritiskā situācijā, piemēram, nokrītot vai pēkšņi sākoties slimības lēkmei, cilvēks nespēj patstāvīgi piecelties – ne ātros izsaukt, ne radiniekiem piezvanīt, ne kaimiņus pasaukt. Ja nelaime pārsteidz ārpus mājās, kaut kur klusā ieliņā vai parkā, sekas var būt ļoti skumjas vai pat traģiskas. Šādās situācijās speciālā ierīce “Dzīvības poga” nodrošina pastāvīgu saikni ar palīdzības dienestiem. Vientuļiem cilvēkiem ar invaliditāti visbiežāk tas nav pa kabatai, savukārt valsts mobilo pogu (pakalpojums „Aktīvais”) neapmaksā. Tāpēc daudziem nekas cits neatliek, kā cerēt uz sabiedrības atbalstu.

“Dzīvības pogas” darbības princips ir ļoti vienkāršs: senioram ir vienkārši jānospiež SOS poga, kas pieejama rokassprādzes vai kulona veidā. Ja mobilais tālrunis ir nozaudējies vai – kritiena gadījumā – nav aizsniedzams, poga vienmēr ir pa rokai. Svarīgs aspekts: lai izsauktu palīdzību, nav nepieciešams atbloķēt ekrānu vai sastādīt numuru – pietiek nospiest pogu. Sistēmas bāzē ir vairāki tuvinieku numuri, ar kuriem operators sazinās ārkārtas situācijās. Ja norādītie kontakttālruņi neatbild vai ir aizņemti, signāls tiek pāradresēts zvanu centram, kurš risina nelaimē nokļuvušā cilvēka problēmu. “Dzīvības poga” darbojas arī kā sakaru kanāls (sakari ir divpusēji) – saņemot SOS signālu, tuvinieki var piezvanīt savam radiniekam un runāt ar viņu līdz palīdzības dienesta ierašanās brīdim. 

Savienojuma brīdī operatoram uz displeja parādās visa informācija par zvanītāju – diagnoze, adrese, veselības problēmu apraksts, alerģija uz zālēm, radinieku kontakti un informācija par to, kur ātri var tikt pie dzīvokļa atslēgām… Atkarībā no situācijas, operators izsauc ātro palīdzību vai glābējus, dažos gadījumos pietiek sazināties ar tuviniekiem un izkontrolēt situāciju līdz laimīgām beigām.

Projektu "Dzīvības poga" īsteno tāda paša nosaukuma sociālais uzņēmums. Vienu no projekta iniciatorēm Marinu Pjanovu nodarboties ar “Dzīvības pogu” pamudināja viņas vectēvs, kurš reiz nokrita un vairākas stundas nogulēja bezpalīdzīgā stāvoklī. “Labi, ka vectēvam ir daudz bērnu un mazbērnu – sāka zvanīt, meklēt, uztraukties. Par laimi, viss beidzās labi. Šādas situācijas mēdz notikt ļoti bieži – cilvēks nekādi nevar paziņot par savu nelaimi, jo tālruņa nav pa rokai. Nereti, lai glābtu dzīvību, svarīga ir katra minūte.

Ar “Dzīvības pogas” palīdzību var precīzi noteikt arī cilvēka atrašanās vietu. Parasti cilvēki gados neizmanto viedtālruņus ar ģeolokācijas noteikšanas funkciju, tāpēc atrast šādus cilvēkus, kas aizgājuši vai aizbraukuši tālu prom no mājām, ir ļoti sarežģīti.

Cik tas maksā?

Ierīces cena (mobilais terminālis “Aktīvais”) – 69 EUR, abonēšanas maksa gadā – 144 EUR, tas nozīmē, ka kopējā summa vienam cilvēkam gadā – 213 EUR.

Pagājušajā gadā labdarības fonds BeOpen, pateicoties ziedotāju atbalstam, nodrošināja Dzīvības pogas iegādi un gada maksu maznodrošinātām 25 personām (kopsumma bija 4925 eiro) Daugavpilī, Jūrmalā, Rīgā. Nākamajam, 2022. gadam, primāri nepieciešams nodrošināt Dzīvības pogas abonēšanu astoņiem no viņiem, tas nozīmē, nepieciešami 1152 EUR. Gadījumā, ja ziedojumu būs vairāk, varēsim palīdzēt vēl citiem maznodrošinātiem, vientuļiem cilvēkiem ar kustību ierobežojumiem, kuriem nav citu iespēju atbalstam

Būsim pateicīgi par katru ziedojumu:

Labdarības fonds BeOpen
Reģ.nr 50008218201
Bankas SWIFT kods CBBRLV22
Konts LV59 CBBR 1123 2155 000 10
Mērķis: Dzīvības poga

Svarīga informācija

“Dzīvības poga” darbojas divos režīmos – “Mājas” (tikai mājās) un “Aktīvais” (mājās un ārā). Rīgas pašvaldība apmaksā rīdziniekiem sociālās aprūpes pakalpojumu “Drošības poga” dzīves vietā. Kā saņemt pakalpojumu Rīgā, lasiet šeit.